Jose Mourinho soyunma odasına çamaşır kutusunda girdi! Beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştı

Süper Lig devi Fenerbahçe, Jose Mourinho ile sözleşme imzaladı. Sarı-lacivertli takımda yeni teknik direktör olarak çalışmaya hazırlanan Jose Mourinho’nun unutulmaz olayları yeniden gündem oldu.

Jose Mourinho’nun kariyeri boyunca yaşadığı unutulmaz başarıların yanı sıra saha dışındaki tavırları da çok konuşuldu.

İşte Jose Mourinho ile ilgili pek bilinmeyen 10 unutulmaz olay…

NEWCASTLE’I KABUL ETMEDİ

2004 yılında Mourinho, dört yıl önce Sir Bobby Robson’dan Newcastle’da yardımcısı olması için gelen teklifi geri çevirdiğini açıkladı. Mourinho o zaman şöyle demişti: “Bobby kabul etmeyeceğimden şüphelendiği için bana bunun sadece bir, en fazla iki yıl süreceğini ve bu sürenin sonunda benim baş antrenör, onun da kulüp menajeri olacağını söyledi.” İkili 1990’ların başında Sir Bobby Robson için Sporting CP, Portekiz’de Porto ve İspanya’da Barcelona’da tercümanlık yaparken birlikte çalışmaya başladı.

Katalan kulübünde Robson’ın halefi Louis van Gaal ile çalışmaya devam etti. “Er ya da geç benim zamanımın geleceğini bildiğim için teklifini kabul etmedim” diyor Mourinho. Elbette, 2004 yılında Porto ile Şampiyonlar Ligi’ni kazandı ve Chelsea ile sözleşme imzalayarak ilk görevinde iki lig şampiyonluğu kazandı.

ROLLING STONE DERGİSİNE KAPAK OLDU

2011 yılının sonunda Jose Mourinho, Rolling Stone dergisinin İspanya baskısı tarafından ‘Yılın Rock Yıldızı’ seçildi ve Aralık sayısının ön kapağında yer aldı. Dergi, Mourinho’nun meydan okuyuşundan, küstah zekâsından ve hepsinden önemlisi yedek kulübesindeki ve basın toplantılarındaki kışkırtıcı tavrından bahsediyor.

Dergi ayrıca Portekizli teknik adam hakkında eski meslektaşları, gazeteciler ve yakın arkadaşlarıyla yapılan röportajları içeren kapsamlı haberlere de yer veriyor. Mourinho Portekiz, İngiltere ve İtalya’da Yılın Teknik Direktörü ödüllerini kazandı. Ayrıca 2010 yılında FIFA Dünya’da Yılın Teknik Direktörü ödülünü kazandı. 2005 yılının başlarında da ‘2005 Yılının Yeni Devlet Adamı’ seçildi ve hem ailesine hem de işine bağlı bir adam olarak tanımlandı.

KENDİSİ HAKKINDA KİTAP YAZILMASINI ENGELLEDİ

Mourinho 2004 yılında futbol dışında yenilgiyi tattı. Jose Mourinho – Made in Portugal başlıklı bir kitap: Portekizli gazeteci Louis Lourenco’nun yazdığı Resmi Biyografi adlı kitap, Portekizli teknik adamın kitabın yayınlanmasını engelleme çabalarına rağmen ülkede en çok satanlar listesinde yer aldı. Kitap Mourinho’nun ailesini ve ona karşı duydukları korkuyu anlatıyordu. Ancak Mourinho kitabın yayınlanmasını engelleyemedi ve kitap 15,000’den fazla sattı.

Kitabın satışının durdurulamaması, hakimin Mourinho’nun kitabın yayınlanmasına karşı yaptığı itirazı reddetmesiyle mahkemede teyit edildi ve bu Portekizli menajer için yaraya tuz biber ekti. Davanın sonunda hakim, Mourinho’nun şikayeti için açık bir temel olmadığını söyledi ve ekledi: “Yazar, özgür, demokratik ve çoğulcu bir basın bağlamında doğru hareket eden, ifade ve bilgi edinme özgürlüğü haklarını kullanan bir gazeteci ve yazar olarak mesleğinin sınırları dahilinde hareket etmiştir.”

6 FARKLI DİL KONUŞUYOR

Mourinho, Barcelona’da asistanlık yaptığı dönemde ‘tercüman’ olarak anılıyordu. Son zamanların en başarılı teknik direktörlerinden biri haline gelse de, bazıları ‘çevirmen’ etiketinin gitmesine izin vermeyi reddetti. Portekizce, İngilizce, İspanyolca, Katalanca, İtalyanca ve Fransızca konuşabiliyor. Kendisine hala çevirmen diyenlere de ateş püskürüyor.

Bir keresinde şöyle demişti: “Bence beş dil konuşabiliyor olmam beni çevirmen yapmıyor. Ama iletişim kurabilmem bana yardımcı oluyor.” Portekizli patron, Barcelona’da çalıştığı dönemde Sir Bobby Robson’a iletişim konusunda yardım etmeye başlamıştı. Ancak Mourinho, birden fazla dildeki akıcılığı işinde kendisine yardımcı olsa bile, bu unvandan rahatsız olduğunda ısrar ediyor.

SOYUNMA ODASINA ÇAMAŞIR KUTUNDA GİRDİ

2004/05 sezonunda UEFA tarafından Chelsea’nin Bayern Münih’le oynadığı iki ayaklı Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinden men edilmesinin ardından, Mourinho’nun Stamford Bridge’e erken geldiği ve maç öncesi ve devre arası takım konuşmasını yapmak için soyunma odasında saklandığı, daha sonra da görülmemek için bir çamaşır sepetinin içinde sahadan çıkarıldığı iddia edildi.

Mourinho, FC Barcelona ile oynanan bir önceki turdaki sözleri nedeniyle cezalandırılmasının ardından Bayern Münih ile oynanan Şampiyonlar Ligi çeyrek final eşleşmesinin her iki ayağında da oyuncularıyla temas kurmaktan men edilmişti.

İŞLETMEYİ BİR GÜNDE BIRAKTI

Mourinho’nun annesi Maria Julia, profesyonel bir futbolcu olarak başarılı olamayacağını anladığında onun bir işadamı olmasını istemiş. 23 yaşındayken onu bir işletme okuluna yazdırmış. Sadece bir gün sonra okulu bıraktı. Annesine göre, Mourinho antrenörlüğe başladığında birdenbire mükemmeliyetçi biri haline gelmedi, daha çok küçükken her şeyin düzenli ve tertipli olmasını istediğine dair işaretler göstermişti. Bununla birlikte, annesi tartışmalı biyografisinde aile ilişkilerinin tam olarak neşe dolu olmadığını itiraf etmiştir.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ OLARAK ÇALIŞTI

Mourinho teknik direktör olmadan önce Portekiz’de beden eğitimi öğretmeniydi. Eski öğrencilerinden birine göre, kız öğrenciler tarafından hemen sevilmiş. “O gelene kadar hiçbir kız beden eğitimi dersi almak istemiyordu. Ama birdenbire kimse doktordan hastalık raporu istemez oldu” diye hatırlıyor.

Mourinho beş yıl boyunca Portekiz’in çeşitli okullarında beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştıktan sonra profesyonel bir futbol kulübünde teknik direktörlük yapma hayalinin peşinden gitti. Bir oyuncu olarak kariyer yapamamanın yarattığı hayal kırıklığı, üst düzey bir teknik direktör olma motivasyonunu körükledi.

TSUNAMİ YARDIM ÇALIŞMALARINA KATKIDA BULUNDU

2005 yılında Mourinho, Tsunami Yardımı ve diğer hayır kurumları için para toplanmasına yardımcı olmak amacıyla açık artırmada satılmak üzere bir ceket bağışladı. Organizatör Marc Thompson, Stamford Bridge’de düzenlenen bağış gecesinde bir teklif sahibinin Mourinho’nun ceketi için 25.800 Avro ödediğini açıkladı. Mourinho’nun ‘şanslı’ ceketinin açık arttırması, amaç için yaklaşık 545.000 Sterlin toplanmasında rol oynadı.

Etkinlik, Asya tsunamisinde eşini, kızını ve annesini kaybeden Michael Holland’ın (film yönetmeni Lord Attenborough’nun damadı) da aralarında bulunduğu dört arkadaş tarafından organize edildi. Açık artırmaya konan diğer eşyalar arasında Mourinho ve takım tarafından imzalanmış orijinal Stamford Bridge stadyumunun nadir bir posteri de vardı.

DOKTORASI BULUNUYOR

Mourinho 2009 yılında Lizbon Teknik Üniversitesi’nden profesyonel futboldaki başarılarından dolayı doktora derecesi aldı. Mourinho 20 yıldan uzun bir süre önce üniversiteden beden eğitimi ve spor bölümünden mezun olmuştu.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Chelsea’ye geçip 2004/05 ve 2005/06 sezonlarında arka arkaya Premier Lig şampiyonlukları kazanmadan önce FC Porto’yu 2003 UEFA Kupası ve 2004 Şampiyonlar Ligi şampiyonluklarına taşıması nedeniyle profesyonel başarılarının takdir edildiği belirtildi. Doktora unvanı, Mourinho’nun teknik direktörlük kariyeri boyunca Avrupa çapında kazandığı 30 bireysel ödülden biri.

POLİS TARAFINDAN UYARILDI

2007 yılında Mourinho, polisin evcil köpeği Leya’yı karantinaya almasına izin vermediği iddiasıyla polis tarafından uyarılmıştı. Görgü tanıklarına göre, eşinin ihbarı üzerine bir ödül töreninden eve koşan o zamanki Chelsea teknik direktörü, hayvanı sağlık görevlilerinin elinden kurtardı ve sokakta koşmaya teşvik etti.

Yetkilinin köpeğin yurtdışına götürüldüğünü ve aşıları yapılmadan İngiltere’ye geri getirildiğini düşünerek karantinaya almak istediği anlaşılıyor. Mourinho, yetkililerin işlerini yapmalarını engellediği için ihtar cezası aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir